Teflonování - povlakování a rotační lití

Nanášení vrstvy fluoroplastů (teflonu) na dílce různých tvarů

Povlakování - Teflonování

Vrstvu fluoroplastu lze aplikovat v tloušťkách od několika mikrometrů až po několik milimetrů. V závislosti na požadované funkčnosti povrchové úpravy, tloušťce vrstvy, tvaru dílce atd. se určuje i vhodná aplikační metoda. Jednou z nich je nanášení vrstvy fluoroplastů pomocí nástřiku - jednoduše nazvané jako teflonování nebo povlakování (TEFLON je registrovaná obchodní značka fluoroplastů společnosti Chemours).

Můžete se setkat i s názvy jako je Xylan, Xylanizace nebo Halar - což jsou různé značky výrobců fluoroplastových povlaků. Metoda nástřiku teflonu je vhodná pro tvarově jednodušší dílce různých rozměrů do tloušťky vrstvy cca 1,5mm.

Výrobní proces povlakování teflonem čítá následující kroky: Vstupní kontrola, odmaštění (nejčastěji termické), otryskání povrchu (díl je možné i částečně maskovat), nanesení vrstvy fluoroplastu, vypálení (vytvrzení) povlaku, výstupní kontrola a balení.

Použití teflonové vrstvy

Teflonování se využívá pro ochranu určitého povrchu (např. anti-korozní ochrana) nebo pro zlepšení vlastností daného povrchu (např. nepřilnavost nebo kluznost). Typicky se používá u nádob nebo kotlů pro chemický průmysl. Povlak se nanáší také na formy pro plasty nebo různá zařízení v potravinářském průmyslu využívající nepřilnavost povrchu v kombinaci s možností styku s potravinami. Více o vlastnostech a typech fluoroplastů naleznete na samostatné stránce. Využití fluoroplastů tedy téměř není omezeno a záleží vždy na posouzení konkrétní poptávky. Povlakovat lze také válce pro nejrůznější účely, nicméně pro různá použití nabízíme různá řešení, jak se můžete dočíst v článku o 5 námi dodávaných povrchových úpravách válců.

Nevýhodou ručního povlakování je nemožnost aplikace teflonu do vnitřku tvarově složitých dílců. Tento problém řeší technologie rotačního lití ChemResist.

Rotační lití ChemResist

Pro nanesení vrstvy fluoroplastů v tloušťkách 2 - 7 mm na vnitřní plochu složitých dílců využíváme unikátní technologie rotačního lití Chem Resist od firmy Rudolf Gutbrod GmbH. Rotační lití je způsob aplikace fluoroplastů do vnitřku dílců (i složitě tvarových), při které se fluoroplast "rozlévá" za pomocí vysokých teplot, pomalého otáčení dílce a odstředivých sil, do požadované povrchové úpravy. Podrobnější informace naleznete v samostatném článku na našem blogu.


Hlavní výhody našich řešení

  • Efektivní nanesení fluoroplastové vrstvy s požadovanými vlastnostmi
  • Teflonový povrch prodlužuje životnost celého dílce a snižuje náklady na údržbu
  • Zajištění vysoké korozní ochrany proti celému spektru chemikálií
  • Vhodné i pro tvarově velmi složité dílce
  • Nepřilnavost, kluznost, teplotní odolnost
 

Vyřešte povrchovou úpravu dílců pomocí teflonování

Vyřešte povrchovou úpravu dílců pomocí teflonování

Re-povlakování / obnova povrchové úpravy

Díky možnosti opakovaného nanesení fluoroplastových (teflonových) povrchů dokážeme snižovat náklady spojené s údržbou nebo výměnou nejrůznějších dílců a zároveň prodlužujeme jejich životnost. Je-li povrchová úprava již po své životnosti, není vždy nutné vyrábět celý dílec znovu, ale pouze odstranit původní vrstvu a nanést novou. Repovlakovat je možné téměř všechny dílce. V případě potřeby je možné zajistit i mechanickou opravu dílců spojenou s následnou obnovou povrchové úpravy.

Podívejte se na interaktivní obrázek před a po repovlakování. Pomocí myši zobrazíte obě fáze tohoto procesu.


Rudolf Gutbrod GmbH

Společnost BALTRO GROUP a.s. je výhradním dodavatelem fluoroplastových povlaků firmy GUTBROD pro Českou Republiku, Slovensko, Polsko a Baltské státy. Firma Rudolf Gutbrod GmbH je evropským lídrem na trhu fluoroplastových povlaků, vlastní unikátní know-how (CHEM-RESIST) a disponuje řadou patentů (TIC systém, ICS systém, PFA se zvýšenou abrazivzdorností atd). Vlastní výzkum a vývoj společně s trvalou snahou o inovace a zlepšení udržují GUTBROD na absolutním vrcholu skupiny dodavatelů speciálních antikorozních řešení pro chemický a farmaceutický průmysl.

Přímé vrstvení fluoroplastů

Pomocí technologie přímé extruze umíme nanést vrstvu fluoroplastů na různé profily rozličných materiálů a to v kontinuálních (v téměř „nekonečných“) délkách. Produkty jako jsou – gumové šňůry a profily, stejně tak jako ocelové pružné hadičky, mohou být pokryty vrstvou fluoroplastu (PFA nebo FEP) a to s rozličnou tloušťkou stěny – dle požadavku zákazníka.

Jak se s námi spojíte?