Nanášení polyuretanu

Aplikace PUR vrstvy na válce, kola a další kovové dílce

Použití polyuretanu (PUR)

Díky svým skvělým mechanickým vlastnostem nacházejí polyuretany uplatnění v provozech, kde jsou vysoké nároky na odolnost dílce proti mechanickému poškození (otěr, proříznutí, tah, proseknutí atd.) ve spojení s korozní odolností. Dále se používají v případech, kdy mají zákazníci požadavek na velmi přesnou a kvalitní aplikaci prostředků pro povrchovou úpravu (lakování, nanášení mořících látek, atd.).Využívá se ve strojírenském průmyslu, dřevozpracujícím a nábytkářském průmyslu, nebo ve výrobě obalů.

Aplikace vrstvy polyuretanu je vhodná především jako povrchová úprava válců, kol, kladek apod. Polyuretanové válce jsou velmi odolné proti otěru či jinému mechanickému poškození. Poradí si také s oleji či chemickými rozpouštědly při zachování tvarové stálosti. Do polyuretanu lze vyřezat i libovolné drážky. Získejte informace o dalších vlastnostech polyuretanů.

Vrstvu polyuretanu je také možné repasovat. Zajistíme stržení opotřebovaného polyuretanu a naneseme novou PUR vrstvu na původní kovové jádro.

Výhody polyuretanové (PUR) vrstvy

  • Mechanická odolnost
  • Korozní odolnost
  • Otěruvzdornost
  • Možnost modifikace tvrdostí

Nechte si nanést polyuretan i na své dílce.

Nechte si nanést polyuretan i na své dílce.

Vlastnosti polyuretanu (PUR)

Polyuretan je mnohostranně využitelný elastomer. Mechanické vlastnosti polyuretanu lze upravovat, čímž získáváme možnost přicházet s jedinečnými řešeními konkrétních problémů. Můžete zde najít několik obecně platných vlastností polyuretanu, ale vzhledem k množství variant PUR materiálu vždy záleží na posouzení konkrétního požadavku (proces, prostředí apod.) a určení konkrétního typu polyuretanu s čímž vám rádi pomůžeme.

Široká škála tvrdosti Shore
Polyuretan může být nanášen v tvrdostech od 20 SHORE A až do 85 SHORE D.

Odolnost vůči tahu i tlaku
Tvar polyuretanu může být pozměněn při velkém zatížení, ale pokud je zvolen správný typ, dojde k návratu do svého původního stavu, jakmile je zatížení odstraněno.

Odolnost proti abrazi, nárazu a roztržení
Pro náročné aplikace, kde je očekáváno těžké opotřebení, jsou polyuretany ideálním řešením díky své vysoké odolnosti proti otěru, nárazu i roztržení.

Odolnost vůči vodě, olejům, tukům a chemikáliím
Vlastnosti polyuretanu zůstávají stabilní (s minimálním bobtnáním) ve vodě, oleji, mazivech i při kontaktu s chemikáliemi.

Výhody oproti gumě
Oproti gumě mají polyuretany lepší mechanické vlastnosti, jsou odolnější vůči chemikáliím, lze je používat v náročnějších provozech, je možné volit z více barev a zvládnou větší zátěž.

Mohlo by vás také zajímat:

Řešíte-li povrchovou úpravu válců, připravili jsme pro vás článek o 5 námi dodávaných úpravách povrchů válců na našem blogu, kde kromě nanášení polyuretanu neleznete i další způsoby.

Pogumování - další možnost povrchové úpravy rotačních dílců

Jednou z možností jak vyřešit povrchovou úpravu rotačních dílců je i pogumování, který může být vhodnější volbou v méně mechanicky i chemicky náročnějších provozech. Více se dozvíte na samostatné stránce věnované pogumování.

Jak se s námi spojíte?